User:BarnabyJoe/sandbox9 Article

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Qualification

AFC

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
First Round
Pakistan  1–9   Philippines 1–4 0–5
Mongolia  0–7   Kyrgyzstan 0–3 0–4
Sri Lanka  0–10   Thailand 0–5 0–5
Timor-Leste  1–8   Vietnam 1–4 0–4
Bangladesh  0–5   Turkmenistan 0–2 0–3
Brunei  1–2   Maldives 1–1 0–1
Guam  1–3   Hong Kong 1–1 0–2
Macau  2–1   Yemen 1–0 1–1
Cambodia  3–2   Chinese Taipei 2–1 1–1
Indonesia  1–2   Tajikistan 1–1 0–1
Kuwait  w/o   Afghanistan w/o w/o
Singapore  3–4   Myanmar 2–1 1–3 ( a.e.t.)
Laos  0–1   Bhutan 0–0 0–1
Nepal    2–6   Malaysia 2–3 0–3
Second Round
Malaysia  1–8   Iran 1–3 0–5
Bhutan  0–29   Japan 0–13 0–16
Myanmar  0–9   Australia 0–4 0–5
Afghanistan  1–11   South Korea 1–6 0–5
Tajikistan  1–6   Saudi Arabia 1–3 0–3
Cambodia  0–11   Uzbekistan 0–7 0–4
Macau  0–13   United Arab Emirates 0–7 0–6
Hong Kong  1–7   China PR 1–3 0–4
Maldives  1–3   Qatar 1–1 0–2
Turkmenistan  ( a) 2–2   Syria 1–0 1–2
Vietnam  1–2   Palestine 1–1 0–1
Thailand  5–0   India 3–0 2–0
Kyrgyzstan  1–3   Iraq 1–1 0–2
Philippines  2–3   Jordan 2–1 0–2
Lebanon  1–3   North Korea 1–1 0–2
Bahrain  0–1   Oman 0–0 0–1
Third Round
Oman  0–4   Iran 0–2 0–2
North Korea  1–3   Japan 1–1 0–2
Jordan  0–5   Australia 0–1 0–4
Iraq  3–5   South Korea 2–3 1–2
Thailand  ( a) 2–2   Saudi Arabia 1–0 1–2
Palestine  1–6   Uzbekistan 1–3 0–3
Turkmenistan  0–4   United Arab Emirates 0–2 0–2
Qatar  1–2   China PR 1–1 0–1

Repechage

Team 1  Score  Team 2
First Round
Saudi Arabia  3–0   Turkmenistan
Qatar  0–0 (4–5 p)   Oman
Palestine  0–3   North Korea
Iraq  1–2   Jordan
Second Round
Saudi Arabia  0–1   Jordan
Oman  0–1   North Korea
Third Round
Jordan  1–2 ( a.e.t.)   North Korea

CAF

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
First Round
Somalia  1–9   Libya 1–5 0–4
Eritrea  1–7   Mauritania 0–3 1–4
Seychelles  1–8   Gabon 1–4 0–4
Djibouti  0–9   Madagascar 0–4 0–5
São Tomé and Príncipe  1–2   Benin 1–1 0–1
Mauritius  1–4   Guinea-Bissau 1–2 0–2
Gambia  0–3   Zambia 0–1 0–2
Chad  2–1   Zimbabwe 1–0 1–1
Sudan  4–2   Mozambique 3–1 1–1
South Sudan  3–2   Malawi 2–1 1–1
Lesotho  3–2   Togo 2–0 1–2
Comoros  0–4   Cape Verde 0–1 0–3
Botswana  1–3   Equatorial Guinea 1–1 0–2
Eswatini  2–1   Niger 2–1 0–0
Angola  6–0   Central African Republic 4–0 2–0
Namibia  2–4   Rwanda 2–2 0–2
Liberia  ( a) 2–2   Tanzania 1–0 1–2
Burundi  0–4   Ethiopia 0–2 0–2
Second Round
Ethiopia  1–5   Egypt 1–2 0–3
Liberia  1–2   DR Congo 1–1 0–1
Rwanda  1–4   Senegal 1–2 0–2
Angola  0–3   Tunisia 0–1 0–2
Eswatini  0–2   Cameroon 0–0 0–2
Equatorial Guinea  ( a) 2–2   Nigeria 1–0 1–2
Cape Verde  4–2   Burkina Faso 3–2 1–0
Lesotho  0–4   Algeria 0–1 0–3
South Sudan  0–7   Ghana 0–3 0–4
Sudan  0–5   Ivory Coast 0–3 0–2
Chad  0–8   Morocco 0–4 0–4
Zambia  3–1   Mali 2–1 1–0
Guinea-Bissau  1–0   South Africa 1–0 0–0
Benin  1–3   Guinea 0–2 1–1
Madagascar  1–4   Uganda 1–3 0–1
Gabon  2–1   Sierra Leone 1–1 1–0
Mauritania  ( a) 2–2   Congo 1–1 1–1 ( a.e.t.)
Libya  3–4   Kenya 1–2 2–2
Third Round
Kenya  0–5   Egypt 0–2 0–3
Mauritania  ( a) 1–1   DR Congo 0–0 1–1
Gabon  2–4   Senegal 1–1 1–3
Uganda  1–4   Tunisia 1–2 0–2
Guinea  1–2   Cameroon 1–1 0–1
Guinea-Bissau  ( a) 2–2   Equatorial Guinea 1–0 1–2
Zambia  2–2 ( a)   Cape Verde 2–1 0–1
Morocco  2–3   Algeria 2–1 0–2
Ivory Coast  1–2   Ghana 1–1 0–1

Repechage

Team 1  Score  Team 2
First Round
Zambia  2–1 ( a.e.t.)   Equatorial Guinea
Second Round
DR Congo  0–0 (4–5 p)   Zambia
Ivory Coast  1–1 (5–6 p)   Gabon
Morocco  3–1   Kenya
Guinea  0–0 (2–4 p)   Uganda
Third Round
Zambia  2–1   Uganda
Gabon  1–2 ( a.e.t.)   Morocco
Fourth Round
Zambia  0–2   Morocco

CONCACAF

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
First Round
Bahamas  1–3   Guyana 1–1 0–2
Anguilla  0–6   Belize 0–2 0–4
British Virgin Islands  3–7   Barbados 2–4 1–3
Cayman Islands  1–5   Saint Vincent and the Grenadines 1–2 0–3
Turks and Caicos Islands  3–5   Aruba 2–3 1–2
Montserrat  3–2   Dominica 2–1 1–1
U.S. Virgin Islands  2–1   Saint Lucia 1–0 1–1
Bermuda  2–1   Cuba 2–1 0–0
Second Round
Bermuda  0–7   Costa Rica 0–3 0–4
U.S. Virgin Islands  0–12   Haiti 0–6 0–6
Montserrat  0–15   Jamaica 0–7 0–8
Aruba  0–10   Panama 0–5 0–5
Saint Vincent and the Grenadines  1–9   Honduras 1–3 0–6
Barbados  0–5   Trinidad and Tobago 0–3 0–2
Belize  1–2   Curaçao 1–1 0–1
Guyana  w/o   Guatemala w/o w/o
Grenada  0–9   El Salvador 0–4 0–5
Dominican Republic  3–1   Suriname 2–1 1–0
Puerto Rico  3–2   Nicaragua 2–1 1–1
Saint Kitts and Nevis  1–0   Antigua and Barbuda 0–0 1–0
Third Round
Saint Kitts and Nevis  0–6   Costa Rica 0–3 0–3
Puerto Rico  1–3   Jamaica 1–1 0–2
Dominican Republic  3–2   Haiti 2–1 1–1
El Salvador  ( a) 2–2   Panama 1–0 1–2
Guyana  0–8   Honduras 0–3 0–5
Curaçao  ( a) 2–2   Trinidad and Tobago 1–0 1–2
Fourth Round
Curaçao  1–7   Costa Rica 1–4 0–3
Honduras  3–1   Jamaica 2–0 1–1
El Salvador  5–1   Dominican Republic 3–0 2–1

Repechage

Team 1  Score  Team 2
Jamaica  2–1   Curaçao
Curaçao  2–0   Dominican Republic

CONMEBOL

Direct Qualification Play-off

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Venezuela  1–6   Brazil 1–3 0–3
Bolivia  ( a) 3–3   Argentina 2–0 1–3
Paraguay  1–3   Chile 1–1 0–2
Ecuador  3–2   Colombia 2–1 1–1
Uruguay  3–0   Peru 2–0 1–0

Repechage

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
First Elimination Round
Venezuela  1–2   Paraguay 1–1 0–1
Second Elimination Round
Paraguay  0–4   Argentina 0–1 0–3
Peru  2–3   Colombia 2–1 0–2
Third Elimination Round
Colombia  1–2   Argentina 1–1 0–1

OFC

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
First Round
Tonga  0–16   Fiji 0–7 0–9
Vanuatu  9–2   American Samoa 6–1 3–1
Samoa  4–5   Cook Islands 2–2 2–3
Second Round
Cook Islands  0–17   New Zealand 0–9 0–8
Vanuatu  3–2   New Caledonia 2–1 1–1
Fiji  2–0   Tahiti 1–0 1–0
Papua New Guinea  4–2   Solomon Islands 2–0 2–2
Third Round
Papua New Guinea  2–4   New Zealand 1–1 1–3
Fiji  3–2   Vanuatu 2–1 1–1
Fourth Round
Fiji  2–3   New Zealand 1–0 1–3

UEFA

Knock-out

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
First Round
Gibraltar  2–3   Lithuania 1–1 1–2
San Marino  0–4   Kazakhstan 0–1 0–3
Liechtenstein  0–5   Finland 0–2 0–3
Malta  2–4   Georgia 1–2 1–2
Kosovo  3–0   Andorra 2–0 1–0
Moldova  3–2   Latvia 2–1 1–1
Luxembourg  1–3   Macedonia 1–1 0–2
Second Round
Macedonia  0–5   Germany 0–3 0–2
Moldova  0–7    Switzerland 0–4 0–3
Kosovo  1–7   Poland 1–3 0–4
Georgia  0–5   Portugal 0–2 0–3
Finland  1–6   Belgium 0–3 1–3
Kazakhstan  1–8   France 1–4 0–4
Lithuania  0–8   Spain 0–4 0–4
Estonia  0–7   Italy 0–3 0–4
Cyprus  0–5   England 0–3 0–2
Faroe Islands  0–5   Croatia 0–2 0–3
Norway  1–2   Wales 0–0 1–2
Azerbaijan  1–4   Sweden 1–2 0–2
Armenia  0–2   Iceland 0–0 0–2
Belarus  2–1   Slovakia 1–0 1–1
Israel  0–1   Northern Ireland 0–0 0–1
Albania  1–3   Ukraine 1–1 0–2
Russia  3–2   Republic of Ireland 2–1 1–1
Scotland  2–1   Bosnia and Herzegovina 1–0 1–1
Hungary  4–3   Turkey 3–2 1–1
Montenegro  1–3   Netherlands 1–1 0–2
Bulgaria  1–2   Austria 1–1 0–1
Slovenia  3–2   Greece 2–1 1–1
Denmark  2–3   Czech Republic 1–1 1–2
Romania  1–2   Serbia 1–1 0–1
Third Round
Serbia  1–5   Germany 1–3 0–2
Czech Republic  3–2    Switzerland 2–1 1–1
Slovenia  1–3   Poland 1–1 0–2
Austria  1–4   Portugal 0–2 1–2
Netherlands  2–1   Belgium 2–1 0–0
Hungary  0–5   France 0–2 0–3
Scotland  0–6   Spain 0–3 0–3
Russia  1–2   Italy 1–1 0–1
Ukraine  1–2   England 1–1 0–1
Northern Ireland  1–5   Croatia 1–3 0–2
Belarus  1–5   Wales 0–2 1–3
Iceland  2–1   Sweden 2–1 0–0

Nation's League knock-outs

Team 1  Score  Team 2
Semi-Finals
Russia  1–2    Switzerland
Austria  0–2   Belgium
Bosnia and Herzegovina  2–3   Turkey
Republic of Ireland  1–0 ( a.e.t.)   Sweden
Northern Ireland  0–2   Serbia
Scotland  2–1   Israel
Belarus  1–1 (4–5 p)   Georgia
Faroe Islands  0–2   Cyprus
Final
Switzerland   1–2 ( a.e.t.)   Belgium
Turkey  0–1   Republic of Ireland
Serbia  3–1   Scotland
Georgia  1–0   Cyprus

Play-off

Team 1  Score  Team 2
First Round
Morocco  5–0   Fiji
Curaçao  0–2   North Korea
Second Round
Colombia  4–0   North Korea
Jamaica  1–2 ( a.e.t.)   Morocco

Venues

Canada Montreal Canada Vancouver Canada Toronto Mexico Mexico City Mexico Monterrey Mexico Guadalajara
Stade Olympique BC Place Stadium Rogers Centre Estadio Azteca Estadio Rayados Estadio Chivas
Capacity: 61,004 Capacity: 55,165 Capacity: 53,506 Capacity: 87,000 Capacity: 52,237 Capacity: 45,364
Olympic Stadium Soccer.JPG BC Place 2011 Whitecaps.jpg Toronto - ON - Rogers Centre (Nacht).jpg Estadio Azteca 07a.jpg Estadio BBVA Bancomer (1).jpg Estadio Omnilife Chivas.jpg
United States Dallas United States Los Angeles United States New York City United States Washington, D.C. United States Kansas City United States Denver
AT&T Stadium Rose Bowl MetLife Stadium FedExField Arrowhead Stadium Sports Authority Field
at Mile High
Capacity: 105,000 Capacity: 87,527 Capacity: 82,500 Capacity: 82,000 Capacity: 76,416 Capacity: 76,125
Cowboys Stadium full view.jpg 2008-1226-Pasadena-008-RoseBowl.jpg Metlife stadium (Aerial view).jpg FedExField01.jpg Aerial view of Arrowhead Stadium 08-31-2013.jpg Sports Authority Field at Mile High AFC Championship game.jpg
United States Charlotte United States Atlanta United States Pheonix United States Las Vegas United States San Francisco United States Houston
Bank of America Stadium Mercedes-Benz Stadium University of
Phoenix Stadium
Las Vegas Stadium Levi's Stadium NRG Stadium
Capacity: 75,400 Capacity: 75,000 Capacity: 73,000 Capacity: 72,000 Capacity: 72,000 Capacity: 71,500
BofAStadium2015.JPG Mercedes Benz Stadium time lapse capture 2017-08-13.jpg Cardswin1.jpg Broncos vs 49ers preseason game at Levi's Stadium.jpg Reliantstadium.jpg
United States Seattle United States Cleveland United States Boston United States Indianapolis United States Detroit United States Orlando
CenturyLink Field FirstEnergy Stadium Gillette Stadium Lucas Oil Stadium Ford Field Camping World Stadium
Capacity: 69,000 Capacity: 68,710 Capacity: 65,892 Capacity: 65,700 Capacity: 65,000 Capacity: 65,000
Qwest Field North.jpg FirstEnergy Stadium soccer.jpg Gillette Stadium (Top View).jpg LucasOilStadiumTheLuke.jpg Ford-Field-September-10-2006.jpg Citrus Bowl Orlando City.jpg
United States Minneapolis United States Chicago
U.S. Bank Stadium Soldier Field
Capacity: 63,000 Capacity: 61,500
US Bank Stadium interior - Minnesota Vikings orientation.jpg Soldier field 2006.jpg

Seeding

Pot 1
(CONCACAF/CONCACAF
OFC/PLAY-OFFS)
Pot 2
(AFC/CAF)
Pot 3
(UEFA)

Note: CAF's best ranked team,   Egypt, were moved to Pot 1.

Group Stage

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   United States (H) 2 1 1 0 4 3 +1 4 Advance to knockout stage
2   Australia 2 0 2 0 3 3 0 2
3   Netherlands 2 0 1 1 2 3 −1 1
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
(H) Host.

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Germany 2 2 0 0 5 2 +3 6 Advance to knockout stage
2   Argentina 2 1 0 1 3 2 +1 3
3   Algeria 2 0 0 2 1 5 −4 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Belgium 2 1 1 0 3 1 +2 4 Advance to knockout stage
2   Ghana 2 1 1 0 3 2 +1 4
3   New Zealand 2 0 0 2 1 4 −3 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   France 2 2 0 0 8 1 +7 6 Advance to knockout stage
2   Egypt 2 1 0 1 3 5 −2 3
3   United Arab Emirates 2 0 0 2 1 6 −5 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group E

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Chile 2 2 0 0 4 0 +4 6 Advance to knockout stage
2   Wales 2 1 0 1 1 2 −1 3
3   Tunisia 2 0 0 2 0 3 −3 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group F

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Serbia 2 1 1 0 2 1 +1 4 Advance to knockout stage
2   Senegal 2 1 0 1 2 2 0 3
3   Uruguay 2 0 1 1 2 3 −1 1
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group G

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Japan 2 2 0 0 5 1 +4 6 Advance to knockout stage
2   Honduras 2 1 0 1 4 3 +1 3
3   Georgia 2 0 0 2 1 6 −5 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group H

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Mexico (H) 2 1 1 0 8 3 +5 4 Advance to knockout stage
2   Italy 2 1 1 0 7 3 +4 4
3   China PR 2 0 0 2 0 9 −9 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
(H) Host.

Group I

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Czech Republic 2 2 0 0 10 3 +7 6 Advance to knockout stage
2   Canada (H) 2 1 0 1 5 4 +1 3
3   Guinea-Bissau 2 0 0 2 1 9 −8 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers
(H) Host.

Group J

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Iceland 2 1 1 0 3 2 +1 4 Advance to knockout stage
2   El Salvador 2 1 0 1 4 4 0 3
3   Cape Verde 2 0 1 1 1 2 −1 1
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group K

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Portugal 2 2 0 0 8 0 +8 6 Advance to knockout stage
2   Bolivia 2 1 0 1 3 4 −1 3
3   Thailand 2 0 0 2 1 8 −7 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group L

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   England 2 2 0 0 7 1 +6 6 Advance to knockout stage
2   Colombia 2 1 0 1 7 2 +5 3
3   Mauritania 2 0 0 2 0 11 −11 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group M

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Poland 2 2 0 0 3 1 +2 6 Advance to knockout stage
2   Iran 2 0 1 1 2 3 −1 1
3   Ecuador 2 0 1 1 1 2 −1 1
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group N

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Spain 2 2 0 0 4 1 +3 6 Advance to knockout stage
2   Costa Rica 2 1 0 1 3 3 0 3
3   Cameroon 2 0 0 2 1 4 −3 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group O

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Republic of Ireland 2 2 0 0 5 2 +3 6 Advance to knockout stage
2   Morocco 2 0 1 1 2 3 −1 1
3   Uzbekistan 2 0 1 1 2 4 −2 1
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Group P

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Brazil 2 2 0 0 7 2 +5 6 Advance to knockout stage
2   Croatia 2 1 0 1 4 5 −1 3
3   South Korea 2 0 0 2 3 7 −4 0
First match(es) will be played on 14 June 2018. Source: FIFA
Rules for classification: Group stage tiebreakers

Knockout stage

Round of 32

Round of 16

Quarter-final

Semi-final

Third place-play-off

Final